Beszélgessünk
2010 szeptember 15. | Szerző: kel.eva |
A beszédkészséget leghatékonyabban fejleszteni természetesen magával a beszéddel lehet. De mikor van lehetőségünk erre? Sajnos többnyire csak az angol órán. Ez viszont édes kevés, főleg ha belegondolunk, hogy általában egy tanulónak 3 nyelvi órája van kb 15 fős csoportban. Ha csupán a tanulók beszélnének ez 9 perc/fő/hét. És hol van még a szövegértési-, fordítási és íráskészség stb fejlesztése? Pedig ezek is nagyon fontosak, mert a diákok legtöbb megmérettetése ezekből van. (Versenyek, felvételik, írásbeli nyelvvizsga)
Másrészt. A nyelvtanulók egy része saját anyanyelvén sem közlékeny. Márpedig aki magyarul nem “csacsog”, az valószínüleg angolul sem fog. Sok olyan nyelvtanulóval is találkoztam, akinek anyanyelvén sincs mondanivalója, ismerete, véleménye, ötlete. Vagy csak egyszerűen nem érdekli semmi, alulmotivált, esetleg önbizalomhiányos, fél hogy kinevetik…
Mit is tehetünk? A hallás/szövegértés fejlődése sokat segíthet a beszédkészség javulásában is. Tényleg, miért szinkronizálnak szinte minden filmet? Kiváló motivációnak tartanám én is az angol nyelvű műsorokat a TV-ben. Apropó… Ha szeretnél így tanulni, gyakorolni, a következőt javasolnám: Válassz egy jó DVD-t. A filmet jó sokszor nézd meg angol nyelven magyar felirattal, amíg legalább a 80 %-át érted. Aztán jó sokszor nézd meg angolul, angol felirattal is. Lehetőleg hetente többször!!! (Legjobb lenne minden nap). Csak ezután nézzed angolul feliratozás nélkül.Válogass!! Nem minden film egyaránt alkalmas erre. A “bele a mély vízbe” módszer szerintem itt ritkán hatékony.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: